Praca Dania

Polacy do pracy w Belgii

Ogłoszenia pękają od ofert pracy
Dzięki wysoko rozwiniętej gospodarce, w Belgii nie ma większych trudności ze znalezieniem pracy. Co prawda najwięcej ofert znajdą osoby z wyższym wykształceniem, specjaliści, oraz osoby dobrze znające język francuski bądź niderlandzki, jednak dla zwykłych pracowników znajdzie się również praca wymagająca mniejszych kwalifikacji. Jeśli szukamy pracy w Belgii dobrze jest znać język Angielski. Pomimo, że nie jest on językiem urzędowym, bez trudu w większości przypadków uda nam się w nim porozumieć. Dla osób, poszukujących pracy jest to umiejętność bezcenna.

ogłoszenia w prasie belgijskiej

Gdzie znajdziemy oferty pracy dla siebie?
Jeżeli zamierzamy poszukiwać pracy w Belgii warto zrobić to jeszcze będąc w Polsce. W tym celu warto udać się do lokalnego urzędu pracy, gdzie być może czekają na nas posady, tylko czekające, aby je zająć. Zwykle jednak nie jest aż tak różowo, i musimy poszukiwać zatrudnienia na własną rękę. Warto w takim przypadku skorzystać z niezawodnego środka informacji jakim w dzisiejszym świecie jest Internet. Wystukując w wyszukiwarce odpowiednie frazy takie jak: "oferty pracy w Belgii" czy też "ogłoszenia o pracę w Belgii" na pewno znajdziemy zadowalające ilości wakatów. Warto również nie ograniczać się jedynie do Polskiego Internetu, ale posprawdzać również portale branżowe z Belgii.Warto szczególnie przejrzeć następujące:
http://www.infobel.com/belgium
http://www.federgon.be/
http://www.ciett.org

Oferty pracy w prasie Belgijskiej
Gdy już przyjedziemy do kraju, a nie mamy jeszcze, żadnej pracy warto skorzystać z tego, że jesteśmy na miejscu i przejrzeć prasę lokalną gdzie znajdują się zwykle tysiące ogłoszeń o pracę. Belgia jest krajem szczególnym gdyż, dzieli się na trzy obszary językowe. W każdym z tych obszarów musimy uważa na to w jakim języku aplikujemy o daną posadę. Podobnie jest z prasą – zależności od miejsca wydawana jest w innym języku. Jeśli chodzi o prasę francuskojęzyczną to warto zwrócić uwagę na takie tytuły jak: La Libre Belgique, Le Soir, Le Vif. Prasa niderlandzkojęzyczna: De Financiëel-Economische Tijd, Het Volk, De Morgen. Prasa niemieckojęzyczna: Grenz Echo, Belgischer Rundfunk.

Oferty pracy w Belgii

Pośrednictwo pracy w Belgii
Kiedy poszukiwanie pracy nas przerasta warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług biura pośrednictwa pracy. Jest to usługa kosztowna, jednak zwykle daje duże prawdopodobieństwo znalezienie dobrej posady, niekiedy zgodnej z naszymi kwalifikacjami. Warto jednak wiedzieć, że na rynku istnieje wielu oszustów, którzy biorą od nas pieniądze nie dając nic w zamian. Profesjonalna firma bierze od nas prowizję dopiero po znalezieniu posady, nie wcześniej. Bezwzględnie nie należy w tej kwestii ufać żadnemu pośrednikowi.

Kto łatwo znajdzie pracę?
Oferty pracy w Belgii skierowane są głównie do przedstawicieli takich zawodów jak: informatyk, lekarz, kierowca, handlowiec, murarz, tynkarz, stolarz, hydraulik, grafik, operator maszyn ciężkich, pielęgniarka, glazurnik, cukiernik, księgowy, leśnik, ogrodnik, spawacz, dekarz, malarz, kucharz, spawacz. Wakaty na rynku pracy w Belgii zależą głównie od regionu. Przykładowo w regionie niemieckojęzycznym brakuje głównie kucharzy, ogrodników, stolarzy, natomiast w regionie francuskojęzycznym potrzebni są aptekarze, księgowi, spawacze, stolarze, malarze, kucharze, dekarze.

Szanse na znalezienie pracy w Belgii
Mając podstawową znajomość któregoś z urzędowych języków, możemy być prawie pewni pracy. Kiedy posiadamy konkretne kwalifikacje, a język na poziomie wyższym niż podstawowy o posadę możemy być spokojni – w takim wypadku czeka na nas wiele ofert pracy. W sytuacji gdy nie mamy szczególnych umiejętności, ani wykształcenia czekają na nas ogłoszenia związane z prostą pracą np. w hipermarketach. Kiedy jednak nie mamy wykształcenia ani znajomości języka będziemy zdani jedynie na najmniej płatne, i proste prace takie jak: sprzątanie, praca w polu, rozdawanie ulotek etc.